Δισκογραφία

Άβαταρ μέλους
EnterG
Site Admin
Επικοινωνία:

Δισκογραφία

Δημοσίευσηαπό EnterG » Τετ Ιουν 19, 2013 12:55 am

1995 Πέγκυ Ζήνα
1998 Ανέβαινες
2000 Tι θα ακουσω ακομα(cd-single)
2001 Ένα χάδι
2002 Love is a wonderful thing(cd-single)
2002 Βρες ένα τρόπο
2003 Μαζί σου
2004 Ματώνω
2005 Νόημα
2005 Τα πρώτα χρόνια (1995-1998)
2006 Ένα
2007 Τρέξε
2008 Βest of+
2009 Το πάθος είναι η αφορμή
2010 Ευαίσθητη ή λογική
2011 Ευαίσθητη ή λογική + Στον δικό μου πλανήτη
2012 Σου χρωστάω ακόμα ένα κλάμα

Εικόνα

1995 | Πέγκυ Ζήνα

1. Δεν μπορώ να φιλήσω κανένα (Όπως φιλώ εσένα)
Πέγκυ Ζήνα
2. Μας τά’παν κι άλλοι
Πέγκυ Ζήνα
3. Αν πας με άλλη
Πέγκυ Ζήνα
4. Και καρτερώ
Πέγκυ Ζήνα
5. Κράτησέ με
Πέγκυ Ζήνα
6. Χάνομαι
Πέγκυ Ζήνα
7. Ανησυχώ
Πέγκυ Ζήνα
8. Δεν θέλω κουβέντες
Πέγκυ Ζήνα
9. Προσποιείσαι
Πέγκυ Ζήνα
10. Γύρισες
Πέγκυ Ζήνα

Ημέρα κυκλοφορίας: 3 Οκτωβρίου 1995

Συνθέτες: Γιώργος Ιωαννίδης, Νίκος Τερζής, Θανάσης Ψυχογίος, Κώστας Παπακωνστaντίνου

Στιχουργοί: Tέρρυ Σιγανός, Αντώνης Παππάς, Θανάσης Ψυχογίος, Κώστας Παπακωνσταντίνου, Βανέσα Καραγεωργίου, Νίκος Φραγκούλης, Θεόδωρος Μπεκιράκης

Εικόνα

1998 | Ανέβαινες

1. Με ένα ψεύτικο σουγιά
Πέγκυ Ζήνα
2. Ανέβαινες
Πέγκυ Ζήνα
3. Συννεφιασμένη Κυριακή
Πέγκυ Ζήνα
4. Ψυχή μου μόνη
Πέγκυ Ζήνα
5. Δεν είμαι τίποτα
Πέγκυ Ζήνα
6. Ο καλύτερος τρόπος
Πέγκυ Ζήνα
7. Λέμε-λέμε
Πέγκυ Ζήνα
8. Με παρακολουθείς
Πέγκυ Ζήνα
9. Δικαιολογίες
Πέγκυ Ζήνα
10. Απομονώθηκες
Πέγκυ Ζήνα
11. Μύθος
Πέγκυ Ζήνα
12. Αλκυονίδες μέρες
Πέγκυ Ζήνα

Ημέρα κυκλοφορίας: 13 Νοεμβρίου 1998

Μουσική Αλέκου Χρυσοβέργη και στίχους Σπύρου Γιατρά.

Εικόνα

2001| Ένα χάδι

1. Ούτε να το σκέφτεσαι
Πέγκυ Ζήνα
2. Πολύ καλά περνάμε
Πέγκυ Ζήνα
3. Ένα χάδι
Πέγκυ Ζήνα
4. Μια καλή κουβέντα
Πέγκυ Ζήνα
5. Η αιτία του κακού
Πέγκυ Ζήνα
6. Λάθος άνθρωπο
Πέγκυ Ζήνα
7. Χάρτινη εξέδρα
Πέγκυ Ζήνα
8. Εγώ αγαπώ αλλιώς
Πέγκυ Ζήνα
9. Κλείστε τις πόρτες
Πέγκυ Ζήνα
10. Δική μου υπόθεση
Πέγκυ Ζήνα
11. Οχι , μη γυρίσεις πίσω
Πέγκυ Ζήνα
12. Όσες φορές
Πέγκυ Ζήνα
13. Αθόρυβα
Πέγκυ Ζήνα
14. Τι θ'ακούσω ακόμα
Πέγκυ Ζήνα
15. Όνειρα μου ταξιδιάρικα
Πέγκυ Ζήνα

Ημέρα κυκλοφορίας: 10 Μαρτίου 2001

Συνθέτες: Κωνσταντίνος Παντζή, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Στέλιος Χρόνης, Αντώνης Βαρδής, Στέλιος Ρόκκος

Στιχουργοί: Ποσειδώνας Γιαννόπουλος, Ηλίας Φιλίππου, Νίκη Σπυροπούλου, Μαρία Καντιώτη, Πάνος Φαλάρας, Γιάννης Πάριος, Στέλιος Ρόκκος

Εικόνα

2002 | Βρές έναν τρόπο

1. Βρές έναν τρόπο
Πέγκυ Ζήνα
2. Πες μου εγώ, τι φταίω;
Πέγκυ Ζήνα
3. Τολμάς και ΄χεις παράπονο εσυ;
Πέγκυ Ζήνα
4. Πάλι
Πέγκυ Ζήνα
5. Και πάω στα σκυλάδικα
Πέγκυ Ζήνα
6. Δεν γλιτώνω απο 'σένα
Πέγκυ Ζήνα
7. Πάρτυ
Πέγκυ Ζήνα
8. Δεν σε χρειάζομαι
Πέγκυ Ζήνα
9. Δεν το πιστεύω
Πέγκυ Ζήνα
10. Τα μάτια μου ρώτα
Πέγκυ Ζήνα
11. Απόψε φεύγω απο ΄δω
Πέγκυ Ζήνα
12. Χίλιες φορές
Πέγκυ Ζήνα
13. Love is a wonderful thing
Πέγκυ Ζήνα

«Βρες ένα τρόπο» με συνθέτες: Κωνσταντίνος Παντζής, Πέτρος Ίμβριος, Γιάννης Πάριος, Τάσος Παναγής, Αλέξανδρος Παλαμάρας, Don Taylor, Θάνος Καλλίρης

και στιχουργοί: Βαγγέλης Κωνσταντινίδης, Ηλίας Φιλίππου, Ναταλία Γερμανού, Γιάννης Πάριος, Γιάννης Λιόντος, Θάνος Καλλίρης

Ημέρα κυκλοφορίας: 30 Μαϊου 2002

Εικόνα

2003 | Μαζί σου

1. Μαζί σου
Πέγκυ Ζήνα

2. Άλλη μια βραδιά
Πέγκυ Ζήνα

3. Είμαι καλά
Πέγκυ Ζήνα

4. Δυστυχός
Πέγκυ Ζήνα

5. Τι καλό μου κάνεις
Πέγκυ Ζήνα

6. Σιγά τον άντρα
Πέγκυ Ζήνα

7. Θα σε ξαναβρώ
Πέγκυ Ζήνα

8. )Της μοναξιάς τα μονοπάτια
Πέγκυ Ζήνα

9. Για να το λές
Πέγκυ Ζήνα

10. Σ'αγάπισα πολύ
Πέγκυ Ζήνα

11. Καρδιά απο σίδερο φτιαγμένο
Πέγκυ Ζήνα

12. Εδώ και τώρα
Πέγκυ Ζήνα

13. Σενάρια
Πέγκυ Ζήνα

14. Κορμί για φίλημα
Πέγκυ Ζήνα

15. Την αγκαλιά σου άνοιξέ μου
Πέγκυ Ζήνα

16. Αν μ'αγαπάς
Πέγκυ Ζήνα

17. Χωρίς γιαλό
Πέγκυ Ζήνα

18. Δεν Αξίζεις Dudu)
Πέγκυ Ζήνα

19. Ειμαστε χώρια
Πέγκυ Ζήνα

20. Χανόμαστε
Πέγκυ Ζήνα

1.Μαζί σου - 2. Άλλη μια βραδιά - 3. Είμαι καλά - 4. Δυστυχώς - 5. Τι καλό μου κάνεις - 6. Σιγά τον άντρα - 7. Θα σε ξαναβρώ - 8. Της μοναξιάς τα μονοπάτια - 9. Για να το λες - 10. Σ’αγάπησα πολύ - 11. Καρδιά από σίδερο φτιαγμένη - 12. Εδώ και τώρα - 13. Σενάρια- 14. Κορμί για φίλημα- 15. Την αγκαλιά σου άνοιξε- 16. Αν μ” αγαπάς- 17. Χωρίς γιαλό

BONUS TRACKS
18. Είμαστε χώρια
19. Χανόμαστε
20. Δεν άξιζεις

Ημέρα κυκλοφορίας: 9 Μαϊου 2003

«Μαζί» με την επιτυχία φλερτάρει η Πέγκυ Ζήνα αφού έχει ετοιμάσει το καλύτερο CD της καριέρας της!!! Το νέο απόκτημα της MINOS-EMI επιβεβαιώνει τις προσδοκίες των θαυμαστών της αφού ήδη κάνει τη μεγάλη επιτυχία του καλοκαιριού ξεσηκώνοντας μας με το «Είμαι καλά» και κάνοντας μας να σιγοτραγουδάμε το «Δυστυχώς».

Η Πέγκυ Ζήνα ανανεωμένη και κατασταλαγμένη μουσικά έδωσε τον καλύτερο εαυτό της στις μοναδικές ερμηνείες των δεκαεφτά τραγουδιών της νέας δισκογραφικής της δουλειάς. Ο καταξιωμένος συνθέτης Γιώργος Μουκίδης υπογράφει τα περισσότερα τραγούδια του δίσκου αλλά συναντάμε και τις επώνυμες υπογραφές της Εύης Δρούτσα, του Κυριάκου Παπαδόπουλου, του Ηλία Φιλίππου, του Πέτρου Ίμβριου, του Γιώργου Καφετζόπουλου αλλά και των νεότερων και ταλαντούχων Αλέξη Σέρκου, Στέλιου Χρόνη και του Κοσμά.

Το «Μαζί σου» κινείται πιο πολύ σε λαϊκούς ρυθμούς («Είμαι καλά», «Σιγά τον άντρα», «Κορμί για φίλημα») χωρίς να λείπουν οι υπέροχες μελωδικές μπαλάντες που η ερμηνεύτρια λατρεύει («Δυστυχώς», «Της μοναξιάς τα μονοπάτια», «Χωρίς γιαλό») και που σίγουρα θα αγαπήσουμε όλοι μας. Δεν λείπει όμως και το μοντέρνο ύφος με δυο αισιόδοξα τραγούδια. Το «Εδώ και τώρα» του Πέτρου Ίμβριου και το «Τι καλό μου κάνεις» των Κυριάκου Παπαδόπουλου και Ηλία Φιλίππου.

«Μαζί σου» με συνθέτες: Γιώργος Μουκίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Στέλιος Χρόνης, Γιώργος Καφετζόπουλος, Πέτρος Ίμβριος, Αλέξης Σέρκος, Κώστας Μηλιωτάκης, Jeff Coplan, Tarkan

και στιχουργοί: Γιώργος Μουκίδης, Ηλίας Φιλίππου, Στέλιος Χρόνης, Εύη Δρούτσα, Στέλιος Χρόνης, Πέτρος Ίμβριος, Αλέξης Σέρκος, Κοσμάς, Πάνος Φαλάρας, Ναταλία Γερμανού, Σωκράτης Σουμέλας

Εικόνα

2004 | Ματώνω

1. Ματώνω
Πέγκυ Ζήνα

2. Πουθενά
Πέγκυ Ζήνα

3. Έφυγες
Πέγκυ Ζήνα

4. Διώξε την Πίκρα
Πέγκυ Ζήνα

5. Όποιος κι αν είσαι
Πέγκυ Ζήνα

6. Λόγια
Πέγκυ Ζήνα

7. Χωρίς φτερά
Πέγκυ Ζήνα

8. Μονάχα εμένα να ρωτάς
Πέγκυ Ζήνα

9. Έλα καρδιά μου
Πέγκυ Ζήνα

10. Μια βραδιά χωρισμού
Πέγκυ Ζήνα

11. Που τα λές αυτά
Πέγκυ Ζήνα

12. Τώρα που το σκέφτηκες
Πέγκυ Ζήνα

13. Όσα πέρνει ο άνεμος
Πέγκυ Ζήνα

14. Νύχτα μη με μαλώνεις
Πέγκυ Ζήνα

15. Όταν πέφτει ένα αστέρι
Πέγκυ Ζήνα

16. Δε λέει
Πέγκυ Ζήνα

17. Δεν χρειάζεται
Πέγκυ Ζήνα

1. Ματώνω – 2. Πουθενά – 3. Έφυγες – 4. Διώξε την Πίκρα – 5. Όποιος κι αν είσε – 6. Λόγια – 7. Χωρίς φτερά – 8. Μονάχα εμένα να ρωτάς – 9. Έλα καρδιά μου – 10. Μια βραδιά χωρισμού – 11: Που τα λες αυτά – 12: Τώρα που το σκεφτικές – 13: Οσα πέρνει ο άνεμος – 14: Νύχτα μη με μαλώνεις – 15. Όταν πέφτει ενα αστέρι – 16. Δε λέει – 17.Δεν χρειάζεται – 18.Πουθενά (radio mix)

Ένα χρόνο και κάτι μήνες μετά το πλατινένιο «Μαζί σου», που απογείωσε την καριέρα της, η Πεγκυ Ζήνα επιστρέφει με τον ίδιο ενθουσιασμό, την ίδια αγάπη, την ίδια αγωνία, ακόμη ωραιότερα τραγούδια και την καλύτερη δισκογραφική δουλειά της καριέρας τnς.
«Ματώνω» είναι ο τίτλος…
«Πουθενά» είναι ο τίτλος της πρώτης επιτυχίας που ήδη παίζεται στα ραδιόφωνα…
17 είναι τα τραγούδια από τα οποία θα δυσκολευτείτε να αποφασίσετε ποιο είναι το αγαπημένο σας…
9 οι καταξιωμένοι δημιουργοί των τραγουδιών…
Μια πολυσυλλεκτική δουλειά που αναδεικνύει την αμεσότητα και την ερμηνευτική ικανότητα της Πέγκυ Ζήνα. Άλλωστε η ίδια έχει αποδείξει ότι μπορεί να αναδείξει και να υποστηρίξει πολύ πετυχημένα τραγούδια διαφόρων ειδών από καταξιωμένους δημιουργούς. Αυτό φαίνεται τόσο από τις πωλήσεις του τελευταίου της άλμπουμ, όσο και από τις πολύ πετυχημένες σεζόν τα τελευταία χρόνια στη νυχτερινή Αθήνα.
Ο Xpήστος Δάντης υπογράφει το «Ματώνω» σε στίχους Βαγγέλη Γιαννόπουλου.
Ο Γιώργος Moυκίδης που έχει χαρίσει μεγάλες επιτυχίες στη Πέγκυ στο παρελθόν, υπογράφει πέντε τραγούδια που σίγουρα θα αγαπηθούν («Πουθενά». «Έφυγες». «Xωρίς φτερά». «Μονάχα εμένα να ρωτάς». «Δεν χρειάζεται»).
Ο Στέλιος Χρόvns που έχει δώσει την μεγάλη επιτυχία «Είμαι καλά» στο προηγούμενο CD έγραψε το «Μια Βραδιά χωρισμού», ο Χριστόφορος Γερμενής το «Oποιος κι αν είσαι», το «Διώξε την πίκρα», το «Νύχτα μη με μαλώνεις» και το «Όταν πέφτει ένα αστέρι», όλα σε στίχους Βαγγέλη Γιαννόπουλου.
Το δίδυμο των επιτυχιών, Κυριάκος Παπαδόπουλος και Ηλίας Φιλίππου έγραψαν τα «Λόγια», το «Έλα Καρδιά μου», το «Που τα λες αυτά», το «Τώρα που το σκέφτηκες» και το «Δε λέει».
Η παραγωγή είναι του Ηλία Μπενέτου.
Ετοιμαστείτε για ένα κύμα από ατελείωτες επιτυχίες με τη φωνή της Πέγκυ Ζήνα.
Κι αυτό το καλοκαίρι θα είναι… Πέγκυ Ζήνα.
«musiccorner.gr»

17/6/2004

«Ματώνω» με συνθέτες: Χρήστος Δάντης, Γιώργος Μουκίδης, Χριστόφορος Γερμενής, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Στέλιος Χρόνης, Άκης Δείξιμος

και στιχουργοί: Βασίλης Γιαννόπουλος, Γιώργος Μουκίδης, Ηλίας Φιλίππου, Στέλιος Χρόνης, Κοσμάς

Εικόνα

2005 | Νόημα

1. Όλα
Πέγκυ Ζήνα

2. Νόημα
Πέγκυ Ζήνα

3. Ανυπομονώ
Πέγκυ Ζήνα

4. Μη ρωτάτε
Πέγκυ Ζήνα

5. Ένα σημάδι
Πέγκυ Ζήνα

6. Σου τ'ορκίζομαι
Πέγκυ Ζήνα

7. Κρίμα
Πέγκυ Ζήνα

8. Σβήσε τη φωτιά
Πέγκυ Ζήνα

9. Μετανιώνω
Πέγκυ Ζήνα

10. Για δυο μάτια
Πέγκυ Ζήνα

11. Μείνε ακόμα λίγο
Πέγκυ Ζήνα

1.Όλα – 2.Νόημα – 3.Ανυπομονώ – 4.Μη ρωτάτε – 5.Ένα σημάδι – 6.Σου τ” ορκίζομαι – 7.Κρίμα – 8.Σβήσε τη φωτιά – 9.Μετανιώνω – 10.Για δυο μάτια – 11.Μείνε ακόμα λίγο

Στις 12 Σεπτεμβρίου 2005 η Πέγκυ Ζήνα αποφάσισε να δώσει ΝΟΗΜΑ στα ακούσματά μας, με την κυκλοφορία του δίσκου «ΝΟΗΜΑ» σε μουσική και στίχους του Γιώργου Θεοφάνους, που με την κυκλοφορία του έγινε χρυσός. Πρόκειται για τον έβδομο δίσκο της Πέγκυς Ζήνα, η οποία έχει ήδη γνωρίσει την καταξίωση στο χώρο της. Η σύμπραξή της με τον Γιώργο Θεοφάνους, η εικαστική άποψη του Κωνσταντίνου Ρήγου και η παραγωγή του Ηλία Μπενέτου έχουν φέρει ένα μοναδικό αποτέλεσμα.

Εικόνα

2005 | Τα πρώτα χρόνια

1 Μ” ένα ψεύτικο σουγιά
2.Ανέβαινες
3.Συννεφιασμένη Κυριακή (Αλέκου Χυσοβέργη – Σπύρου Γιατρά)
4.Ψυχή μου μόνη
5.Δεν είμαι τίποτα
6.Ο καλύτερος τρόπος
7.Λέμε – λέμε
8.Με παρακολουθείς
9.Δικαιολογίες
10.Απομονώθηκες
11.Μύθος
12.Αλκυονίδες μέρες
13.Δεν μπορώ να φιλήσω κανένα (όπως φιλώ εσένα)
14.Μας τα “παν κι άλλοι
15.Αν πας με άλλη
16.Και καρτερώ
17.Κράτησε με
18.Χάνομαι
19.Ανησυχώ
20.Δε θέλω κουβέντες
21.Προσποιείσαι
22.Γύρισες
Κυκλοφόρησε στις 1 Δεκεμβρίου 2005
Μια συλλογή που περιέχει 22 από τα καλύτερα τραγούδια της από τους πρώτους της δίσκους για τη BMG.

Εικόνα

2006 | Ένα

1. Ένα
Πέγκυ Ζήνα

2. Ζήσαμε
Πέγκυ Ζήνα

3. Το'ξερά
Πέγκυ Ζήνα

4. Γή ναι Ουρανός
Πέγκυ Ζήνα

5. Πες του
Πέγκυ Ζήνα

6. Στο καλό
Πέγκυ Ζήνα

7. Τώρα τι κάνω
Πέγκυ Ζήνα

8. Εγώ τα σπάω
Πέγκυ Ζήνα

9. Ζήλεια
Πέγκυ Ζήνα

10. Δε σε συγχωρώ
Πέγκυ Ζήνα

11. Φαντασία μου
Πέγκυ Ζήνα

12. Στη Σαλονίκη
Πέγκυ Ζήνα

13. Δε γουστάρω να σε βλέπω
Πέγκυ Ζήνα

14. Πώς να το παλέψω τώρα
Πέγκυ Ζήνα

15. Είμαι εδώ
Πέγκυ Ζήνα

1. Ένα
2. Ζήσαμε
3. Το “Ξερα
4. Γη και Ουρανός
5. Πες Του
6. Στο Καλό
7. Τώρα Τί Κάνω
8. Εγώ Τα Σπάω
9. Ζήλεια
10. Δε Σε Συγχωρώ
11. Φαντασία
12. Στη Σαλονίκη
13. Δε Γουστάρω Να Σε Βλέπω
14. Πώς Να Το Παλέψω
15. Είμαι Εδώ

Η νέα δισκογραφική δουλειά της Πέγκυς Ζήνα τιτλοφορείται «Ένα» και βρίσκεται ήδη στα ράφια των δισκοπωλείων. Στο άλμπουμ περιέχονται 15 τραγούδια. Το πρώτο τραγούδι του δίσκου είναι το «ΕΝΑ» το οποίο έχει ήδη οπτικοποιηθεί. Την σκηνοθεσία του video clip υπογράφει ο Κωνσταντίνος Ρήγος, ενώ τη διεύθυνση φωτογραφίας ανέλαβε ο Ντίνος Μαχαίρας.

Η Πέγκυ Ζήνα σ αυτό το άλμπουμ συνεργάστηκε με τον Τάκη Μπουγά, ο οποίος έχει γράψει τη μουσική για 3 από τα τραγούδια του δίσκου. Σ αυτόν οφείλεται η μοναδική μελωδία του ομώνυμου με το άλμπουμ τραγουδιού, «ΕΝΑ», που έντυσε με τους στίχους της η Βίκυ Γεροθόδωρου. Μαζί με τον Κώστα Λιάπη, ο Τάκης Μπουγάς έγραψε το «Πες του» και με τον Πάνο Φαλάρα το «Τώρα τι κάνω».

Ο Γιώργος Μουκίδης έγραψε 6 από τα τραγούδια του άλμπουμ, δίνοντας το δικό του πολύ προσωπικό στίγμα σ αυτή την δισκογραφική δουλειά. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος και ο Βασίλης Γιαννόπουλος έγραψαν 4 τραγούδια. Ο Δημήτρης Κοντόπουλος στη μουσική και η Ελεάννα Βραχάλη στους στίχους έγραψαν το «Ζήσαμε», ένα τραγούδι που η Πέγκυ Ζήνα αναδεικνύει με τρόπο μοναδικό και το «Είμαι εδώ».
Την διεύθυνση παραγωγής του άλμπουμ υπογράφει ο Ηλίας Μπενέτος ενώ ο Κωνσταντίνος Ρήγος επιμελήθηκε το εικαστικό μέρος του άλμπουμ.

Κυκλοφόρησε στις 9 Νοεμβρίου 2006

«Ενα» σε μουσική των Τάκη Μπουγά, Γιώργο Μουκίδη, Κυριάκο Παπαδόπουλου, Δημήτρη Κοντόπουλου και στίχους των Ελεάννας Βραχάλη, Πάνου Φαλάρα, Βασίλη Γιαννόπουλου, Βίκυ Γεροθόδωρου και Κώστα Λιάπη.

Εικόνα

2007 | Τρέξε

1. Σιγά σιγά
2. Τρέξε
3. Και Μετά
4. Να’ρθεις
5. Αν Κατι Μας συμβεί
6. Χορεύω
7. Έφυγα
8. Ουτε να το σκεφτείς
9. Ασε με στο κόσμο μου
10. Δυο ξένοι
11. Άλλη μια φορά
12. Αν υπηρχες θα σε χώριζα
13. Δεν παραδίνομαι
14. Στον Ουρανό
15. Ιθάκη

Πέγκυ Ζήνα.Τρέξε. Νέο album….
Η Πέγκυ Ζήνα επιστρέφει και παραμένει συνεπής σ’ αυτό που κάνει με τεράστια επιτυχία τα τελευταία χρόνια.
Η Πέγκυ Ζήνα φτιάχνει και πάλι ένα album που ακούγεται από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ολόκληρο.
Γεμάτο επιτυχίες.
Όπως και στο «Ένα», από το οποίο προέκυψαν 7 singles, 7 μεγάλες επιτυχίες, πράγμα σχεδόν ακατόρθωτο με τη δεδομένη ραδιοφωνική πραγματικότητα.
«Τρέξε», το νέο album της Πέγκυς Ζήνα.
15 τραγούδια για να μπουν στο repeat.
15 τραγούδια από τώρα, για πάντα. «Τρέξε», το πρώτο single, σε μουσική Χρήστου Δάντη και στίχους της Ελεάνας Βραχάλη, που έκανε αίσθηση από την πρώτη παρουσίαση του, στα βραβεία Αρίων, και συνεχίζει κάνοντας μεγάλη ραδιοφωνική αίσθηση παντού.
Στο πλευρό της Πέγκυς Ζήνα και σ’ αυτό το βήμα της, οι σταθεροί της συνεργάτες.
Ο Ηλίας Μπενέτος στην διεύθυνση παραγωγής του album, σταθερός σύμβουλος και «συνυπεύθυνος» στην επιτυχία.
Αλλά και ο Κωνσταντίνος Ρήγος που είναι πάντα υπεύθυνος για το concept της φωτογράφησης και το αισθητικό αποτέλεσμα. Ο Κωνσταντίνος Ρήγος έχει σκηνοθετήσει και το video clip του «Τρέξε»
Πέγκυ Ζήνα.
Τρέξε.
Νέο album….
Μουσική έγραψαν:Νίκος Αντύπας.Θανάσης Βασιλάς.Χρήστος Δάντης.Δημήτρης Κοντόπουλος.Γιώργος Μουκίδης.Τάκης Μπουγάς.Δημήτρης Παρασκευόπουλος….
Στίχους έγραψαν:Ελεάνα Βραχάλη.Αυγή Γαβριλάκη.Βίκυ Γεροθόδωρου.Γιώργος Μουκίδης.Κώστας Μπαλαχούτης.Δημήτρης Τσάφας.
Ο νέος της δίσκος κινείται στα πλαίσια που την έχουν καθιερώσει ως την καλύτερη λαϊκή τραγουδίστρια της γενιάς της. Λαϊκά και όχι μόνο ακούσματα, που μας έχουν δώσει οι Γιώργος Μουκίδης, Νίκος Αντύπας, Τάκης Μπουγάς, και ο Χρήστος Δάντης, ενώ στους στίχους έχουν συνεργαστεί και η Ελεάνα Βραχάλη, η Βίκυ Γεροθόδωρου και για πρώτη φορά ο Κώστας Μπαλαχούτης. Τραγούδια που ήδη ακούγονται το Τρέξε που ακούσαμε για πρώτη φορά τη βραδιά των βραβείων «Αρίων» ενώ ήδη είναι επιτυχία στα ραδιόφωνα και το ομότιτλο τραγούδι από το επιτυχημένο σήριαλ του Mega «Αν υπήρχες θα σε χώριζα» Η αισθητική του Cd είναι από τον Κωνσταντίνο Ρήγο, μόνιμο πλέον συνεργάτη της και σίγουρα θα συζητηθεί και θα ξεχωρίσει. Το πρώτο video clip «Τρέξε» ήδη παίζεται και φέρει την υπογραφή του Κωνσταντίνου Ρήγου.

Κυκλοφόρησε στις 4 Δεκεμβρίου 2007
«Τρέξε» με συνθέτες: Γιώργος Μουκίδης, Χρήστος Δάντης, Νίκος Αντύπας, Τάκης Μπουγάς, Θανάσης Βασιλάς, Δημήτρης Κοντόπουλος, Δημήτρης Παρασκευόπουλος

και στιχουργοί: Γιώργος Μουκίδης, Ελεάνα Βραχάλη, Κώστας Μπαλαχούτης, Δημήτρης Τσαφάς, Βίκυ Γεροθόδωρου, Αυγή Γραβιλάκη .

Εικόνα

2008 | Best of +

D1

1. Το καλοκαίρι
2. Γειά σου
3. Παραδώσου
4. Τι θ” ακούσω ακόμα;
5. Ματώνω
6. Πουθενά (Short Radio Version)
7. Είμαι καλά
8. Νόημα
9. Ένα χάδι
10. Το τελευταίο ποτηράκι (Live) (συμμετέχει ο Χρήστος Δάντης)
11. Τολμάς κι έχεις παράπονο, εσύ;
12. Έφυγες
13. Μη ρωτάτε
14. Ένα
15. Ζήσαμε
16. Τρέξε
17. Μαζί σου
18. Τα μονοπάτια (συμμετέχει ο Κώστας Καραφώτης)
19. Μυστικό

CD2

20. Δυστυχώς
21. Σου τ” ορκίζομαι
22. Την αγκαλιά σου άνοιξέ μου
23. Το “ξερα
24. Μονάχα εμένα να ρωτάς
25. Είμαστε χώρια (συμμετέχει ο Νίκος Βέρτης)
26. Και πάω στα σκυλάδικα
27. Διώξε την πίκρα
28. Δεν χρειάζεται
29. Εγώ τα σπάω
30. Κόκκινο φιλί (συμμετέχει ο Γιάννης Πάριος)
31. Στη Σαλονίκη
32. Της μοναξιάς τα μονοπάτια
33. Τα μάτια μου ρώτα
34. Είμαι εδώ
35. Αν υπήρχες θα σε χώριζα
36. Ιθάκη
37. Χωρίς γιαλό

DVD

1. Τολμάς κι έχεις παράπονο, εσύ;
2. Είμαι καλά
3. Δυστυχώς
4. Μαζί σου
5. Ματώνω
6. Έφυγες
7. Διώξε την πίκρα
8. Μονάχα εμένα να ρωτάς
9. Νόημα
10. Μη ρωτάτε
11. Σου τ” ορκίζομαι
12. Ένα
13. Εγώ τα σπάω
14. Είμαι εδώ
15. Τρέξε

Διεύθ. Παραγωγής
Θύμιος Παπαδόπουλος

Φωτογραφίες
Τάσος Βρεττός

Concept φωτογράφησης
Κωνσταντίνος Ρήγος

Artwork
Δημήτρης Παναγιωτακόπουλος

Κυκλοφόρησε στις 25 Ιουνίου 2008

«Best of+» με συνθέτες: Γιώργος Μουκίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Χρήστος Δάντης,Στέλιος Χρόνης,Γιώργος Θεοφάνους, Χρήστος Κολοκοτρώνης, Πέτρος Ίμβριος, Τάκης Μπουγάς, Δημήτρης Κοντόπουλος, Αντώνης Βαρδής,Αλέξης Σέρκος,Γιάννης Πάριος, Χριστόφορος Γερμενής, Δημήτρης Παρασκευόπουλος, Νίκος Αντύπας

και στιχουργοί: Ηλίας Φιλίππου, Βασίλης Γιαννόπουλος, Στέλιος Χρόνης, Γιώργος Θεοφάνους, Ναταλία Γερμανού, Γιώργος Μουκίδης, Βίκυ Γεροθόδωρου, Ελεάνα Βραχάλη, Αυγή Γαβριλάκη, Γιάννης Πάριος, Κόσμάς

Εικόνα

2009 | Το πάθος είναι αφορμή

01. Αν μ” αγαπάς
02. Έλα νύχτα
03. Ο χειρότερος εχθρός μου
04. Χάνομαι
05. Σε γκρίζα οθόνη
06. Αν θυμάμαι καλά
07. Αναθεώρησα
08. Αφύλακτες διαβάσεις
09. Περπατώ στα κύματα
10. Φταις
11. Μη μου λέτε μη
12. Όταν σωπαίνει ένα κορμί

Αφορμή αυτήν τη φορά ήταν η φωνή της Πέγκυς Ζήνα για να συναντηθούν σε ένα album σπουδαίοι καταξιωμένοι αλλά και νεώτεροι δημιουργοί. Από τον σταθερό της συνεργάτη Γιώργο Μουκίδη μέχρι τον ποιητή – στιχουργό του ελληνικού τραγουδιού Μάνο Ελευθερίου, από τον ταλαντούχο και πολλά υποσχόμενο Γιώργο Σαμπάνη, που έχει γράψει τα περισσότερα τραγούδια του album, μέχρι τον γυναικείο λόγο που έχει γεννήσει πλήθος επιτυχιών της Ελεάνας Βραχάλη και συνεργάζεται για δεύτερη φορά με την Πέγκυ Ζήνα αλλά και τον δοκιμασμένο στον χώρο στιχουργικό λόγο του Γιάννη Δόξα, και από τον σύγχρονο ήχο που μοναδικά εκπροσωπεί ο Δημήτρης Κοργιαλάς μέχρι την στιχουργική ευαισθησία της Βίκυς Γεροθόδωρου αλλά και της Νίκης Παπαθεοχάρη που για πρώτη φορά καταθέτει την τέχνη της και σε έναν άλλο χώρο.
Κάθε δισκογραφικό βήμα της Πέγκυς Ζήνα είναι ένα βήμα μπροστά. Το ίδιο συμβαίνει και αυτήν την φορά με ένα album γεμάτο από την Πέγκυ που αγαπάμε, και στις σπουδαίες λαϊκές της στιγμές και ερμηνείες, αλλά και στον ήχο του 2009.
«Αναθεώρησα» το πρώτο single, σε μουσική Γιώργου Σαμπάνη και στίχους Μάνου Ελευθερίου που ήδη κατάφερε να σκαρφαλώσει στο National Airplay Chart και αυτή είναι μόνο η αρχή. Σημειώστε το «Ελα νύχτα» και το «Χάνομαι» για την συνέχεια και επιφυλασσόμαστε, γιατί οι επιτυχίες παραδοσιακά στα albums της Πέγκυς Ζήνα μοιάζουν ανεξάντλητες.
Το album συνοδεύεται από ένθετο βιβλιαράκι με τους στίχους των τραγουδιών, τους συντελεστές και άλλες πληροφορίες.

Διεύθ. Παραγωγής
Θύμιος Παπαδόπουλος

Concept φωτογράφησης
Κωνσταντίνος Ρήγος

Φωτογραφίες
Τάσος Βρεττός

Artwork
Δημήτρης Παναγιωτακόπουλος, Κωνσταντίνος Γεωργαντάς

Κυκλοφόρησε στις 4 Μαίου 2009

«Το πάθος είναι αφορμή» σε μουσική Γιώργου Σαμπάνη, Γιώργου Μουκίδη, Δημήτρη Κοργιαλά, Νίκης Παπαθεοχάρηκαι στίχους: Μάνου Ελευθερίου, Γιώργου Μουκίδη, Βίκυς Γεροθόδωρου, Γιάννη Δόξα, Ελεάνα Βραχάλη & Νίκη Παπαθεοχάρη.

Εικόνα

2010 | Ευαίσθητη ή λογική

1. Ρώτησα;
2. Βήματα
3. Δε μου αξίζεις πια
4. Μάταια
5. Λόγια αγάπης
6. Στης ζωής το πάρτυ
7. Δε γλιτώνω [Δ. Μητροπάνος, Πέγκυ Ζήνα]
8. Ερωτας Θάνατος
9. Να μη σε συναντήσω
10. Αν με δεις να κλαίω

Στις 4/4/2011 κυκλοφορεί στα ραδιόφωνα το νέο τραγούδι με τίτλο “Στον δικό μου τον πλανήτη”

Φέτος, η νέα της δισκογραφική πρόταση είναι αποτέλεσμα συνεργασίας με τους Γιάννη Χριστοδουλόπουλο και Ελεάνα Βραχάλη, δύο ταλαντούχους νέους δημιουργούς που η αστείρευτη επιθυμία για νέα μουσικά ακούσματα και η βαθειά τους αγάπη για αυτό που λέγεται ελληνικό τραγούδι σήμερα, οδήγησε στο άλμπουμ «Ευαίσθητη ή λογική».
Δέκα τραγούδια που αγγίζουν αμέσως τον ακροατή και οδηγούν την Πέγκυ Ζήνα να κάνει ένα ακόμα βήμα μπροστά στην καριέρα της.
Πρώτα ήρθε «της ζωής το πάρτυ» για να μας ξεσηκώσει και αμέσως μετά ένα ιδιαίτερο μουσικά και στιχουργικά κομμάτι, το «Ρώτησα», που δεν άφησε κανέναν ασυγκίνητο.
Δεν είναι άλλωστε τυχαίο, που μόλις σε δύο εβδομάδες «σκαρφάλωσε» στις υψηλότερες θέσεις στο airplay όλων των ραδιοφωνικών σταθμών της Ελλάδας και της Κύπρου. Κι έπεται συνέχεια…
«Βήματα», «Δεν μου αξίζεις πια», «Λόγια αγάπης» είναι μόνο κάποιοι από τους τίτλους που πολύ σύντομα όλοι μας θα ξεχωρίσουμε, θα αγαπήσουμε, θα τραγουδήσουμε …
Κορυφαία στιγμή αυτής της δουλειάς δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τη μουσική συνάντηση της Πέγκυς Ζήνα με τον παντοτινό εκφραστή της λαϊκής μας ιστορίας Δημήτρη Μητροπάνο στο ντουέτο «Δε γλυτώνω».
Ένα συγκλονιστικό κομμάτι που επιβεβαιώνει ότι η συνάντησή τους δεν ήταν συμπτωματική αλλά μια ευτυχισμένη επιλογή, αφού μετά την επιτυχημένη συνεργασία της προηγούμενης χρονιάς, ήρθε η ανανέωση με νέο ρεπερτόριο φέτος στην ΙΕΡΑ ΟΔΟ και τέλος αυτή η δισκογραφική έκπληξη που δίνει συνέχεια στο κοινό μουσικό τους ταξίδι.

Εικόνα

2012 | Σου χρωστάω ακόμα ένα κλάμα

1. Να Μη Μου Γράφεις "Σ'αγαπώ"
Πέγκυ Ζήνα

2. Τα'Χω Με Μένα
Πέγκυ Ζήνα

3. Μείνε Εδώ Μαζί Μου
Πέγκυ Ζήνα

4. Τίποτα Δεν Έμείνε
Πέγκυ Ζήνα

5. 'Ο,τι Θέλει Κάνει Πάντα Η Καρδιά
Πέγκυ Ζήνα

6. Παραδίνομαι
Πέγκυ Ζήνα

7. Θα με θυμηθείς
Πέγκυ Ζήνα

8. Εγώ στα λέω
Πέγκυ Ζήνα

9. Δηλητήριο
Πέγκυ Ζήνα

10. Δεν σ' έχω ανάγκη
Πέγκυ Ζήνα

11. Ονειροπαρμένο μου κορμί
Πέγκυ Ζήνα

12. Σου χρωστάω ακόμα ένα κλάμα
Πέγκυ Ζήνα

13. Εγώ θα τραγουδήσω
Πέγκυ Ζήνα

14. Είχα πει θα φύγω
Πέγκυ Ζήνα

15. Τη μοναξιά δικάζω
Πέγκυ Ζήνα

16. Ενόχα Μυστικά
Πέγκυ Ζήνα

17. Διαίσθηση
ΠΕΓΚΥ ΖΗΝΑ & ΔΗΜΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ

18. Από τη Σμύρνη είμαι εγώ
Πέγκυ Ζήνα

1.Να μη μου γράφεις σ” αγαπώ ( Στίχοι-Μουσική: Γιώργος Μουκίδης) - 2.Τα “χω με μένα (Στίχοι : Ελένη Γιαννατσούλια – Μουσική: Γιώργος Σαμπάνης)- 3.Μείνε εδώ μαζί μου (Στίχοι: Βίκυ Γεροθόδωρου & Μουσική : Δήμος Αναστασιάδης) - 4.Τίποτα δεν έμεινε (Στίχοι Νίκος Σαρρής & Μουσική: Χρήστος Δάντης) - 5.Ότι θέλει κάνει πάντα η καρδιά (Στίχοι: Βίκυ Γεροθόδωρου & Μουσική: Άκης Δείξιμος) - 6.Παραδίνομαι (Στίχοι: Ελένη Γιαννατσούλια & Μουσική: Γίωργος Σαμπάνης) - 7.Θα με θυμηθείς (Στίχοι: Ηλίας Φιλίππου & Μουσική: Κυριάκος Παπαδόπουλος) - 8.Εγώ στα λέω (Στίχοι Ηλίας Φιλίππου & Μουσική: Κυριάκος Παπαδόπουλος) - 9.Δηλητήριο (Στίχοι & Μουσική: Στέλιος Ρόκκος) - 10.Δεν σ” έχω ανάγκη (Στίχοι Βίκυ Γεροθόδωρου & Μουσική: Γιώργος Σαμπάνης) - 11.Ονειροπαρμένο μου κορμί (Στίχοι & Μουσική : Στέλιος Ρόκκος) Bonus tracks: 12.Σου χρωστάω ακόμα ένα κλάμα (Στίχοι: Νίκος Μωραϊτης & Μουσική Γιώργος Σαμπάνης) - 13.Εγώ θα τραγουδήσω (Στίχοι: Μωραΐτης & Μουσική Γιώργος Σαμπάνης ) - 14.Είχα πει θα φύγω (Στίχοι Pablo Banegas -Nίκος Μωραΐτης & Μουσική: Αmaia Montero Xabi San Martin) - 15.Τη μοναξιά δικάζω (Στίχοι & Μουσική :Αντώνης Βαρδής)

Singles

Εικόνα

2000 | Τι θ’ακούσω ακόμα

1.Τι θ΄ ακούσω ακόμα
2. Μια φορά στο τόσο
3. Αυτά που ήξερες παλιά
4. Όνειρα μου ταξιδιάρικα

Κυκλοφόρησε στις 2 Αυγούστου 2000

Εικόνα

2002 | Love is a Wonderful thing

1. Love is a wonderful thing
2. Love is a wonderful thing ( remix )
3. Ενα Χάδι( Dance Mix )

Κυκλοφόρησε στις 4 Μαρτίου 2002

Στιχουργός: Θάνος Καλλίρης

συνθέτες: Θάνος Καλλίρης, Κυριάκος Παπαδόπουλος

και στιχουργοί: Θάνος Καλλίρης, Ηλίας Φιλίππου

Πηγή : http://peggyzina.com
Γράφετε ΕΛΛΗΝΙΚΑ και όχι greeklish.
Διαβάστε τους κανόνες και τις οδηγίες χρήσης του φόρουμ.
Κάντε like στη σελίδα μας στο Facebook και εγγραφή στο κανάλι μας : youtube

Social Media

Επιστροφή σε “Ζήνα Πέγκυ (Λαϊκά)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης